ADIGÜZEL ÇOK SERT ÇIKTI

"KAR TAVUĞU YİNE GIDAKLADI" "YETKİLİLER GÖREVE, SUÇ DUYURUSU"

ADIGÜZEL ÇOK SERT ÇIKTI

"KAR TAVUĞU YİNE GIDAKLADI" "YETKİLİLER GÖREVE, SUÇ DUYURUSU"

ADIGÜZEL ÇOK SERT ÇIKTI
04 Nisan 2022 - 18:53


CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Karadeniz Fındık İhracatçılar Birliği Başkanı Edip Sevinç’in kanunen yasak olmasına rağmen aylar öncesinden algı yaratmak için 790 bin rekolte açıklamasına çok sert tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adıgüzel şunları kaydetti: 

“Yine malum şahıs konuşmuş. Bahçede 1 metre kar varken 790 bin ton fındık rekoltesi açıklamış. Geçen yıl da aynı şahıs don fındığa iyi gelir demişti. Şimdi de kar fındığa zarar vermedi diyor. Ne zaman hava soğuk gitse kar yağsa "kar tavuğu" gibi ortaya çıkıyor. 
Kanun da tanımıyor. Bu mevsimde karanfil sayımı ile rekolte tahmini açıklamak 2013 ten beri yasak. Kendinize karanfil sayımı yapıp planlamalar yapabilirsiniz, ama bir algı oluşturmak için bu mevsimde  kamuoyunu böyle yanıltamazsın. Rekolte tahmini yapacak kurum da zamanı da bellidir. Daha aylar öncesinden bu kirli oyunu oynamak edepsizliktir. Tarım bakanlığını, rekabet kurulunu ve Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum. Ticaretin de siyasetin de bir ahlakı var. Artık bu kadarı da utanmazlıktır. 
Üreten biz, yiyen bunlar. Fındık kabuğunun çuvalı bile 30 liradan bir ayda 150 liraya vurdu. Normalde bir kilo fındık ile bir çuval fındık kabuğu alınırdı. Fakir fukaranın kışlık yakacağı idi. Şimdi kilosu 5 lira. Kabuğun kilosu bile 5 lira olan fındığı daha dün 23 liraya kapatan hırsız şebekesi sokağa çıkmaya utanacağına bir de fütursuzca ağzını mikrofona dayayıp millete yine tuzak kuruyor. 
Sözlerimi sert bulanlar olabilir. Üç beş vampir milletin kanını emerken susan da onlara ortaktır. Eğer bu şahıs hakkında açıkça suç olan bu konuda gereğini yapmayanlar da bizden aynı ile muameleyi göreceklerdir. Milletin hakkını yedirmeyeceğiz. Yeter artık..”

YORUMLAR

  • 0 Yorum