ALEVİLİKTE SEMAH ve SEMBOLİK ANLAMLARI

ALEVİLİKTE SEMAH ve SEMBOLİK ANLAMLARI

ALEVİLİKTE SEMAH ve SEMBOLİK ANLAMLARI

ALEVİLİKTE SEMAH ve SEMBOLİK ANLAMLARI

ALEVİLİKTE SEMAH ve SEMBOLİK ANLAMLARI
23 Mayıs 2022 - 19:02* Semah normalde Cem'de dönülür (Dönmek hiçbir şeyin durmadığını ölmediğini hareket edip değiştiğini sembolize eder.) Semah, Cem dışında ayrıca; toplumsal içeriği olan toplantılarda ve tanıtmak amacı için dönüle bilinir.

* Yüzün üzerinde semah çeşidi vardır, hepsi için geçerli olan, ağır tempoyla başlar, hızlanır ve yavaşlayarak durur. Duyguların/ruhun uçuş ve geri dönüşünü sembolize eder.

* Cemde ve Semah dönülürken normalde çırağ/mum yakılır. Bu ışık, bütün alemi hareket ettiren/yaratan ilâhi nur olarak kabul edilir.Ayrıca alevi/enerjiyi, bilim ve sevgiyi-aşkı sembolize eder.

* Semahta kadın ve erkek şarttır, bununda birlik, eşitlik, yaradılış, sevgi, karşıtların birliği gibi çok derin anlamları vardır.

* Semah yalın ayak dönülür, duygular dünyasında uçulsa da gerçeğe, doğaya/toprağa bağlılığı sembolize eder.

* Bazı semahlarda avuçlar yer ve gökyüzüne döndürülür, yerle gök arasında (hava ve toprak/ tanrı ve insan) arasında bağ kurulur.

* Gözler genellikle el/avuç içine bakar, bu da aynada kendini (insanda tanrıyı) görmeyi sembolize eder.(Aynayı tuttum yüzüme Ali göründü gözüme. Nazar eyledim özüme Ali göründü gözüme)

* Semahta kalbe, götürülen eller, Alevilerin bir tür selamıdır. İçten ve kalpten sevgi ve yola bağlılığı sembolize eder.

* Semahlardaki figürler doğadaki canlı varlıkların özelliklerini, emek, sevgi, birlik vb. çeşitli konuları sembolize eder.

Ehlibeyt Deyiş Sayfası

Kayabelen Folklor Araştırma Derneği 
#Afyon
#Şuhut

YORUMLAR

  • 0 Yorum