Bakan Özer duyurdu: Meslek lisesinde okuyan çocukların ailelerine aylık 500 lira verilecek

Gaziantep’te Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerini Destekleme İşbirliği protokolü imza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimde son durumu konuştu.

Bakan Özer duyurdu: Meslek lisesinde okuyan çocukların ailelerine aylık 500 lira verilecek

Gaziantep’te Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerini Destekleme İşbirliği protokolü imza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimde son durumu konuştu.

Bakan Özer duyurdu: Meslek lisesinde okuyan çocukların ailelerine aylık 500 lira verilecek
21 Haziran 2022 - 19:45

HER AY 500 LİRA PARA YATIRILACAK

Toplumların gelişmesinin eğitimle mümkün olacağını söyleyen Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Geçen yıl mesleki eğitime devam öğrenci sayısı bin 320 iken bugün itibarıyla 8 bin 273 sayısına ulaşmıştır. Şu anda ilçe bazında mesleki eğitime devam öğrenci sayısı en çok Şahinbey’dedir. Bu protokolle birlikte devletin gençlere verdiği aylık asgari ücretin yüzde 30’una ilaveten 4 yıllık eğitim süresi boyunca aylık 500 lira para yatıracağız. Özellikle annelerin hesabına yatıracağız. Önümüzdeki yıl 2022-2023 eğitim yılında ise bu rakam 600 liraya çıkacak. Ardından bu miktar 700’e çıkacak. Bu projenin şu andaki maliyeti 250 milyon lira civarında olacak. Fakat bu projenin önü açık. Herhangi bir rakam sınırlamasına gitmiyoruz. Şuan 8 bin öğrenci var ama yarın 10 bin olursa yine bu desteği sağlayacağız. Yeter ki öğrencilerimiz meslek sahibi olup kendi işini ve yuvasını kursun” ifadelerini kullandı.

EĞİTİME ULAŞMAK İÇİN BÜYÜK YATIRIM

Daha önce Gaziantep’e yaptığı ziyarette bu salonda mesleki eğitimin bölge değerlendirme toplantısının yapıldığını hatırlatan Bakan Özer, “Gaziantep gerçekten benim şehrim. Geleceğimizi inşa edecek gençlerimizin her türlü imkandan faydalanması için her türlü desteği verdiğimiz bir kadim şehir. Gerçekten hızlı bir şekilde Gaziantep’imizin eğitimiyle ilgili kronikleşen sorunlarını çözmek için devasa yatırım yapıyoruz. İstanbul’dan sonra en çok yatırım yaptığımız il Gaziantep’tir. Gaziantep’te artık okullaşma oranıyla ilgili sorunlardan değil yeni projelerden bahsedeceğiz. Son 20 yıl diğer alanlarda olduğu gibi eğitimlerde de devasa yatırım yapıldığı bir dönem oldu. İster Gaziantep olsun, ister Cizre ister Silopi olsun. Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu memleketin evlatlarının eğitime çok kolay erişebilmesi için çok büyük yatırımlar yaptık” ifadelerini kullandı.

KATSAYISI UYGULAMASININ TAHRİBATLARI ORTADAN KALDIRILIYOR

2000’li yılların öncesinde toplumsal mühendislik projeleri sonucu ortaya çıkan eğitim politikalarıyla bu vatanın evlatlarının eğitime erişiminin engellendiğini ifade eden Bakan Özer, “Bugünlere nasıl geldiğimizi, hafızaları tazelemekte çok fayda var. Bu ülkede kız çocuklarımızın eğitime erişiminde başörtüsü engeli vardı. Kız çocuklarımız başörtüsünden kıyafetinden dolayı eğitime erişemiyordu. Bu sorun bu dönemde çözüldü. Bugün kadına şiddetten bahsedenler kızlarımızın eğitim hakkı ellerinden alındığı o dönemde hiç konuşmuyordu. İşte bu dönem halkıyla bütünleşen bir hükümetler dönemine şahitlik etti. Başörtüsünün ötesinde en çok tahribat oluşturan uygulamalardan biri katsayı uygulamasıydı. Din ve mesleki lise mezunlarının yükseköğretime erişimini engelleyen bir uygulamaydı. Bugün iş gücü piyasamızın yaşadığı ‘Aradığım elemanı, çırağı bulamıyorum’ sorununun mimarları katsayı uygulamasını ortaya koyanlardır. Bu dönemde katsayı uygulamasının oluşturduğu tahribatlar tamir edildi” diye ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum