ÇEKİRDEKLERİ ÇÖP TORBASINA KOYMAYIN!

#TEMA VAKFI SESLENİYOR:

ÇEKİRDEKLERİ ÇÖP TORBASINA KOYMAYIN!

#TEMA VAKFI SESLENİYOR:

ÇEKİRDEKLERİ ÇÖP TORBASINA KOYMAYIN!
16 Mayıs 2021 - 16:55


Yeryüzünün aldığı yağmur oranı, 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene dünyanın periyodik olarak en çok #yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine asla hapsetmeyin.
Mümkünse herhangi bir yerde, toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün. Gömme imkânınız yoksa,  bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın (ya da arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir, aksine çevre için yeni hayattır.
Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler.
Yapacağınız en kötü hareket, çekirdekleri poşetlere hapsetmektir!
Bunu yapmayın ve yaptırmayın.
Yapılan çalışmalarda, doğaya başıboş atılan ya da dikilen bu çekirdeklerin, en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.
En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet.
Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için, hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım.
Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile, bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.
Poşete koymadığınız her çekirdek için şimdiden teşekkürler.
Kaynak: #TemaVakfı

YORUMLAR

  • 0 Yorum