Malatya’da hayvancılık sektörü gelişiyor

Malatya’da hayvancılık sektörü gün geçtikçe gelişmekte ve önem kazanmaktadır.

Malatya’da hayvancılık sektörü gelişiyor

Malatya’da hayvancılık sektörü gün geçtikçe gelişmekte ve önem kazanmaktadır.

Malatya’da hayvancılık sektörü gelişiyor
04 Nisan 2021 - 23:23

Malatya’da hayvancılık sektörü gün geçtikçe gelişmekte ve önem kazanmaktadır. Sahip olduğu geniş meralarla ve uygun iklimiyle hayvancılık konusunda yatırım için ideal bir yer olan Malatya’da, bu alanda çeşitli ölçeklerde yeni yatırımlar gerçekleştirilmektedir. Karakaya başta olmak üzere önemli baraj göllerine sahip olan Malatya’da, su ürünleri konusunda da önemli bir potansiyel mevcuttur.  İlde mevcut hayvan varlığı aşağıdaki gibidir.

Malatya ilinde bulunan küçükbaş, büyükbaş, kanatlı hayvan ve kovan sayısı

İl merkezi ve ilçelerde hâlihazırda 179.472 kg süt, 5.577 ton et, 794.831 kg bal, 36 ton yapağı kıl ve 5.509.347 adet yumurta üretimi yapılmaktadır. Arazi yapısının düz olması ve mera alanlarının oldukça geniş olması ilin hem küçükbaş hayvancılık için hem de büyükbaş hayvancılık yatırımlar açısından uygun olduğunu göstermektedir. İlde gelişen önemli diğer sektörde arıcılıktır. İlimizde 915 bal üreticisi 74 bin kovanla çeşitli dağlardan yayla balı üretmektedir. Kayısının erken çiçek açması ve dolayısıyla diğer yörelere oranla arının erken uyanması avantajının yanında Malatya’nın coğrafi konum olarak Beydağı, Yama Dağı ve Nurhak Dağları ile çevrelenmesi, oldukça kaliteli yayla balı üretimi için ileri derecede elverişli bir il olduğu görülmektedir.

Su Ürünleri

Tarım ve hayvancılık potansiyelinin yanı sıra Malatya aynı zamanda alabalık yetiştiriciliğinde önemli bir potansiyele sahiptir. İlimize bağlı ilçelerden Arguvan ve Arapgir’de Karakaya ve Keban Baraj göllerinde sezonluk olarak kafes balıkçılığı ile alabalık üretimi yapılmaktadır(yıllık ortalama 3.000 ton). İlimiz 2. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette olan 5000 ton/yıl kapasiteli bir alabalık işleme tesisinin olması bu alanda yatırımı cazip hale getirmektedir. İlimiz sınırları içinde iç sulardaki potansiyel alabalık üretim miktarı yaklaşık 10.000 ton/yıl’dır.

Hayvancılık için TKDK, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, DAP, Ziraat Bankası’nın çeşitli destekleri mevcuttur.

Sektörde faaliyet gösteren başlıca firmalar;

  • AK-SÜT TARIM HAYVANCILIK SAN. TİC. A.Ş.
  • BAYPA BAYHAN TEM. GIDA SÜT ET TARIM SU ÜRÜNLERİ ÜRT. PAZ. SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
  • BCM TARIM VE HAYVANCILIK ÜRÜNLERİ GIDA SAN. TİC. ŞTİ. A.Ş.
  • DUTPINAR GIDA SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ.
  • GÜNGÖR TARIM İNŞAAT SANAYİ VE TİC. A.Ş.
  • HAYAT TARIM GIDA HAYVANCILIK SAN. DIŞ. TİC. LTD. ŞTİ.
  • İNCİ TARIM HAYVANCILIK GIDA SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
  • KAÇMAZLAR GIDA MADDELERİ SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
  •  

YORUMLAR

  • 0 Yorum