SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA

Barış Manço’nun 1979 Yılında meşhur ettiği, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı bir efsane değil bir gerçekmiş.

SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA

Barış Manço’nun 1979 Yılında meşhur ettiği, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı bir efsane değil bir gerçekmiş.

 SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA
24 Ekim 2020 - 10:54


Mehmet Ağa Aslen Karamanlı bir Toprak ağasıyken, Osmanlı Döneminde yetkililer Mehmet ağayı çağırarak Kıbrıs Girnede büyük bir arsa vermişler. Karamandaki Bahçelerin gibi Ek, biç, Halka iş ver bizde sana toprak bağışlayalım. Hayvancılık ve Tarımı geliştir derler...
1810-1920 tarihleri arasında yaşamış Karamandan Kıbrıs’a 5 kardeşinide alıp gelmişler. Yörük Türkmendir. Kıbrıstaki Köyünün adının Göçeri olması, Yörüklerin konar göçer hayatından gelmektedir. Göçeri Köyune yörükler köyü de derlermiş.
Sarı Çizmeli Mehmet ağa, Devlete söz verdiği gibi Tarımda ve Hayvancılıkta Binlerce kişi çalıştırır, İş verir büyük bir aile olurlar.
Üç bin dönüm toprağı varmış. Kavgalıları barıştırır, bekarları evlendirir, eşyalarını hediye eder, ev verir, en az da bir dönüm toprak bağışlarmış.
Fakir fukara bir kahvehaneye, ya da lokantaya gittiğinde para ödemez, yer içer, tüm hesapları Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ya yazdırırlarmış.
Mehmet Ağa her Cuma namaz öncesi esnafları dolaşır, fakir olanları tespit eder borçlarını ödermiş.
Kendi gibi gönlü de zengin bu ağa, malını mülkünü hep başkalarının borçlarını ve hesabını ödeyerek harcadığından, yokluk içinde ölmüştür.
Torunları hala Girne İli, Dikmen Beldesi, Göçeri Köyünde yaşamaktadır. Kıbrısa Gittiğim zaman bu mezarı arayıp buldum.
Asıl üzücü konu ise, Mezarın sahipsizliği...
Kabri aradığımı taksiciye söyleyince, Öyle bir bakış attıki anlatamam... " Abi Ben yıllardır burada taksiciyim, böyle bir mezar duymadım" dedi.
Gittiğimiz köyde bir amcaya denk geldik ve sorduk. Taksicide kulaklarıyla duydu ve amcada aynen böyle diye doğruladı ve bize mezarı şu karşı tepede diye gösterdi.
İşte bu hikayeyi 1971’de Kıbrıs’a gittiğinde duyan ve araştıran Barış Manço Kabri ziyaret eder fakat çok bakımsızdır kabri (1977) Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısını yapar. sonrasında Mehmet Ağa’nın köyündeki mezarını yaptırır. 1982
Görüntünün olası içeriği: açık hava
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum