Alişan HAYIRLI

Alişan HAYIRLI

[email protected]

Hakkında

Alişan Hayırlı kimdir?

Malatya’nın Yeşilyurt İlçesine bağlı Gündüzbey kasabasında doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Gündüzbey’de tamamladı. 1979 yılında Fatih Lisesinden mezun oldu.
1983 yılının sonunda askerlik dönüşü yayın hayatına başlayan Yenimalatya Gazetesi’nde muhabirliğine başladı. 1984 yılında aynı gazetenin Yazıişleri Müdürü oldu.
3 yıl bu gazetede çalıştıktan sonra Adana merkezli Ekspres Gazetesi’nin Malatya temsilciliğini yürüttü. Tercüman Gazetesi Malatya temsilciliğini yaptı.
Hamle ve Karar gazetelerinin kuruluşunda bulundu. Kanal Malatya ve UFUK TV’nin kuruluş aşamasında görev aldı.
1990 yılının başından itibaren serbest gazeteciliğe son noktayı koyup 5 Ocak 1990 yılında, Malatya Belediyesi Basın Bürosunu kurdu ve Belediye’nin ilk Basın Danışmanı oldu.
1999 yılında Malatya Belediyesi Kültür Sanat Müdürlüğü’nün kuruluşunda bulundu ve ilk elemanı oldu. 2004 yılında aynı müdürlüğün Müdür vekilliği görevine getirildi.
Küçük yaştan beri okumaya ve yazmaya merak sardı. 17 yaşından beri çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Yarışmalarda dereceler aldı.
Sanal âlemde Web sitelerinde yazılar yazmaktadır. Karlık, Kaçkar, Kaz, Kandil, Karçal gibi KA ile başlayan ünlü dağlara yaptığı gezi notlarını yayımladı.
Birçok gazete ve haber sitelerinde 2009 ve 2010 yılları arasında bazı ülkelere (Kıbrıs, Gürcistan, Yunanistan, K.Irak, İran, Özbekistan, Almanya, Suriye, Arabistan, Balkan ülkeleri Bosna, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Ermenistan, Fas, Ukrayna ve son olarak Amerika) yaptığı gezilerin notları yayımlandı.
Malatya Belediyesi bünyesinde 20 yıldır, yaklaşık 900 adet konferans, panel, yarışma, sergi, tiyatro vs. kültürel ve sanatsal etkinliklere imza attı.
Ülkemizde 60’a yakın şehir gezdi ve 30’a yakın tarihi-turistik bölge ile ilgili gezi yazıları kaleme aldı. Bu gezi yazılarından oluşan kitap çalışmasını sürdürmektedir.
Hayırlı, Malatya Belediyesi Kültür Sanat Müdürlüğünden kendi isteğiyle ayrıldı ve mahalli TV ve gazetelerde çalışmaya başladı. Kanal Malatya TV Genel Müdürlüğünü ve Karar Gazetesi Yazıişleri Müdürlüğünü yaptı.
TV Malatya'da programlar yaptı, Sırtçantam Dergisinde gezi yazıları yazdı.