YENİ KIDEM TAZMİNATI DEĞİŞİKLİĞİ MUTLAKA OKUYUN

birisi bu mevzunun yalan olduğunu söylesin lütfen

YENİ KIDEM TAZMİNATI DEĞİŞİKLİĞİ MUTLAKA OKUYUN

birisi bu mevzunun yalan olduğunu söylesin lütfen

28 Haziran 2020 - 20:00Eski sisteme göre eğer 1 yıl ve üzeri çalıştıysanız,işveren her ay için maaşınızın %8,3'ü kadarını size kıdem tazminatı olarak vermek zorundaydı.

Örneğin bu sisteme göre bir işyerinde 1 yıl asgari ücretle çalışırsanız ve işten çıkarılırsanız 2943 lira kıdem tazminatına hak kazanırsınız ve bu tutarı da HEMEN alırsınız.

Gelelim yeni gelen sisteme.Yeni sistemin adı tamamlayıcı emeklilik sistemi. Kısaca TES. TES'e göre sistem şu şekilde.Maaşınızdan sisteme ödenecek %8,3'lük tutarın %5,3'ünü işveren, %3'ünü siz ödeyeceksiniz.

Yani işveren fona sizin adınıza 2943 lira değil;Bu tutarın %63,6'sını ödeyecek.Yani 1874,74 lira. peki bu tutarı 1 yılınız dolduysa ve haksız gerekçe ile işten çıkartılırsanız alabilecek misiniz? 
HAYIR.

Sistem diyor ki;Ben bu parayı senin adına biriktireceğim.Ne zamana kadar 60 yaşına kadar. 60'dan sonra da bu tutarı sana 15 yıl boyunca eşit paylarda ödeyeceğim.
25 sene çalıştığınızı düşünelim. sistemde 46793 liranız birikecek. bunu da size 15 yıl boyunca her ay 259,96 lira olacak şekilde maaşınıza ek olarak ödeyecek.

Peki 60'da emekli oldunuz ancak 65'te öldünüz diyelim. ne olacak? 10 yıl boyunca size ödenecek olan tutar devlete kalacak eğer maaşınız bir yakınınıza kalmışsa da %25 kesecek.

60 yaşına geldiğinizde dediniz ki ben paramı ay ay değil tek seferde almak istiyorum. devlet size diyor ki ALAMAZSIN.Sadece %10'unu ödüyor. yani 4679 lirasını.Kalanı yine 15 yılda taksitle.

Özetle 25 sene çalışıp sistemde biriktirdiğiniz kıdem tazminatınızın tamamını eksiksiz olarak almak istiyorsanız 75 yaşınızı doldurana kadar ölmemeniz gerekiyor. türkiye'de bugün ortalama yaşam süresi 72 sene. yani hepimiz öleceğiz ve paralarımız devlete kalacak.

Yeni sistem dolaylı yoldan paranızı yıllarca işletip sizin paranızı yaşlandığınızda size taksit taksit ödeyecek bir sistem. 75'ten önce ölürseniz de sizin para yanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum