Reklam

Emekli çiftçilerimiz cezalandırılıyor...

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan emekli çiftçiler 5 bin liralık destekten yararlanamıyor.

Emekli çiftçilerimiz cezalandırılıyor...

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan emekli çiftçiler 5 bin liralık destekten yararlanamıyor.

Emekli çiftçilerimiz cezalandırılıyor...
14 Kasım 2023 - 16:26

Sosyal Güvenlik Kurumu, Emekli Sandığı ve Bağkur kapsamında çalışmayan emeklilere 5 bin lira ödemesi geçtiğimiz günlerde başladı.

 
Emekli fındık üreticilerinin ise Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydı olduğundan dolayı bu destek ödemesini alamadı.
 
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, ÇKS kaydı olan emekli çiftçilerin 5 bin TL’lik destekten yararlanması için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’a iletildiğini fakat olumsuz sonuçlandığını açıkladı.
 
Üreticimiz mağdur oldu
Başkan Akça, “Cumhurbaşkanımızın, Cumhuriyetin 100. yılında emekli vatandaşlarımıza bir kereye mahsus 5 bin TL ikramiye verileceği beyanında bulunmuştu. Cumhurbaşkanımızın bu beyanına istinaden, zaten düşük emekli maaşı ile kıt kanaat geçimini sürdürmeye çalışan emekli vatandaşımız bir beklenti içerisine girmiş ve verilecek bu ikramiyeyle alakalı olarak küçükte olsa birçok plan yapmıştı. Fakat Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkan kanunda, verilecek 5 bin TL ikramiyenin kapsamı belirlenmiş, çıkarılan kanun ile emekli olduktan sonra başka bir işte sigortalı olarak çalışan emeklilerin, verilecek olan 5 bin TL’lik ikramiyeden yararlanamayacağı kararı çıkarılmıştı. Çıkarılan bu yasadaki kendi nam ve hesabına çalışan kesim arasına emekli olan
çiftçilerimiz, balıkçılarımız, besicilerimiz ve arıcılarımızda yer aldı.” Dedi.
 
 
Olumlu sonuç alınamadı
Bizim ülkemizde çiftçilikle uğraşan kesimin yaş ortalaması 60 yaşın üzerinde olup, tamamına yakını bir vesileyle emekli olmuştur diyen Başkan Akça, “Dolayısıyla çiftçilik yapan emeklilerimizin yüzde 90’nı verilmesi planlanan 5 bin TL ikramiyeden yararlanamamaktadır. Çiftçilerimiz adına yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi için Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar ve Ziraat Odası Başkanlarımızla beraber bu konuyu başta Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz, hemşehrimiz Gazi Meclisimizin Başkanı Numan Kurtulmuş ve bölge milletvekillerimize ulaştırılmış, fakat yapılan ikramiye ödemelerinden de anlaşılacağı üzere olumlu sonuç alınamamıştır.” Diye konuştu.
 
Kaynak: Orduyorum

Bu haber 655 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum