phishing

ESKİ AĞIR YÜN YORGANLAR MEĞER NE FAYDALIYMIŞ…

Araştırma sonucu: Ağır yorgan altında uyumak; -Mutluluk hormonu serotonin ve uyku kalitesini arttıran melatoninin seviyesini yükseltiyor -Stres hormonu kortizolün seviyesini düşürüyor ve kaygıyı azaltıyor

ESKİ AĞIR YÜN YORGANLAR MEĞER NE FAYDALIYMIŞ…

Araştırma sonucu: Ağır yorgan altında uyumak; -Mutluluk hormonu serotonin ve uyku kalitesini arttıran melatoninin seviyesini yükseltiyor -Stres hormonu kortizolün seviyesini düşürüyor ve kaygıyı azaltıyor

ESKİ AĞIR YÜN YORGANLAR MEĞER NE FAYDALIYMIŞ…
14 Eylül 2022 - 09:26

 

Daniel Noyed , Sertifikalı Uyku Koçu

 

En güncel araştırmayı sağlamak için bu makaledeki içeriğin güncel bilimsel literatür ve uzman tavsiyeleriyle nasıl örtüştüğünü düzenli olarak değerlendiriyoruz.

Birçok kişi uyku rutinine ağırlıklı bir battaniye eklemenin stresi azaltmaya ve sakinleşmeye yardımcı olduğunu fark eder. Kundaklama veya kundaklama ile aynı şekilde, ağırlıklı bir battaniyenin hafif baskısı, uykusuzluk, endişe veya otizmli kişilerde semptomları hafifletmeye ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ağırlıklı Battaniye Nedir?

Ağırlıklı battaniyeler, normal battaniyelerden daha ağır olacak şekilde tasarlanmıştır. Ağırlıklı battaniyelerin iki stili vardır: örme ve yorgan stili. Yorgan tarzı ağırlıklı battaniyeler, plastik veya cam boncuklar, bilyalı yataklar veya diğer ağır dolgular kullanılarak ağırlık katarken, örme ağırlıklı battaniyeler yoğun iplik kullanılarak dokunur.

Yatakta, kanepede veya dinlenmek istediğiniz her yerde ağırlıklı bir battaniye kullanılabilir.

Ağırlıklı Battaniye Faydaları

Ağırlıklı battaniyeler ilhamlarını , sakinlik hissi uyandırmak için sıkı, kontrollü basınç kullanan derin basınç stimülasyonu adı verilen terapötik bir teknikten alır. Ağırlıklı battaniye kullanmanın uyku için sübjektif ve objektif faydaları olabilir.

Konfor ve Güvenlik Sağlayın

Ağırlıklı battaniyelerin aynı şekilde çalıştığı söylenir, sıkı bir kundak yenidoğanların rahat ve rahat hissetmelerine yardımcı olur. Birçok kişi bu battaniyelerin güvenlik duygusunu teşvik ederek daha çabuk uyumalarına yardımcı olduğunu düşünüyor.

Stresi Kolaylaştırın ve Kaygıyı Yatıştırın

Ağırlıklı bir battaniye, stres ve endişe duygularını yönetmeye yardımcı olabilir . Stres ve kaygı genellikle uykuyu engellediğinden, ağırlıklı bir battaniyenin faydaları, stresli düşüncelerden muzdarip olanlar için daha iyi bir uykuya dönüşebilir.

Uyku Kalitesini İyileştirin

Ağırlıklı battaniyeler, duygudurum artırıcı hormon ( serotonin ) üretimini uyardığı, stres hormonunu (kortizol) azalttığı ve uyumanıza yardımcı olan hormon olan melatonin düzeylerini artırdığı düşünülen derin basınç uyarımı kullanır . Bu, genel uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir .

Sinir Sistemini Sakinleştirin

Aşırı aktif bir sinir sistemi, uykuya elverişli olmayan endişe, hiperaktivite, hızlı kalp atış hızı ve nefes darlığına yol açabilir. Ağırlıklı battaniyeler, vücuda eşit miktarda ağırlık ve basınç yayarak, savaş ya da kaç tepkisini sakinleştirebilir ve uykuya hazırlanırken rahatlatıcı parasempatik sinir sistemini harekete geçirebilir.

Birçok kişi bu popüler battaniyelerde iyileştirmeler bildirmesine rağmen, ağırlıklı battaniyelerin üreticilerin iddia ettiği tüm faydaları sağlayıp sağlamadığı konusunda tartışmalar var. Tıbbi faydaları olan herhangi bir üründe olduğu gibi, dikkatli bir şekilde ilerlemek akıllıca olacaktır.

Kalıcı uyku sorunları olan herkes, durumunu en iyi şekilde değerlendirebilecek ve ağırlıklı bir battaniyenin kapsamlı bir tedavi yaklaşımının etkili bir parçası olup olmayacağını belirleyebilecek bir doktorla konuşmalıdır.

Ağırlıklı Battaniye Kullanımından Kimler Yararlanabilir?

Ağırlıklı battaniyeler, özellikle yüksek miktarda stres yaşayanlar veya belirli tıbbi rahatsızlıkları olanlar olmak üzere her türlü uyuyan için potansiyel faydalara sahiptir. Ağırlıklı battaniyeler özellikle otizm, anksiyete, depresyon ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan kişiler için terapötik faydalar sağlayabilir.

Endişe ve depresyon

Anksiyete ve depresyonu olan birçok insan, kendilerini bir kısır döngü içinde kapana kısılmış bulur. Anksiyete ve depresyon uykuyu olumsuz etkileyebilir ve buna karşılık uyku eksikliği anksiyete ve depresif belirtileri şiddetlendirir. Ağırlıklı battaniyenin yatıştırıcı etkileri, bu zihinsel sağlık koşullarına sahip kişiler için uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, ağırlıklı battaniyelerin anksiyete, depresyon, bipolar bozukluk ve DEHB olan kişilerde uykusuzluk semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Otizm spektrum bozuklukları

Ağırlıklı bir battaniye, dokunma duyusunu harekete geçirerek, otizm spektrum bozukluğu olan kişilerin çevrelerinden gelen diğer duyusal uyaranlar yerine battaniyenin derin basıncına odaklanmasına yardımcı olabilir. Bu baskı, rahatlık sağlayabilir ve aşırı uyarıcı olabilecek durumlarda bile rahatlamalarına izin verebilir. Uykunun nesnel faydaları konusunda araştırma olmamasına rağmen , otizmli çocuklar genellikle ağırlıklı bir battaniye kullanmayı tercih ederler .

 

 

 

Ağırlıklı Battaniyeler Güvenli mi?

Battaniyeyi kullanan kişi, boğulmayı veya sıkışmayı önlemek için gerektiğinde battaniyeyi kendi üzerinden kaldırabilecek yeterli güce ve fiziksel beceriye sahip olduğu sürece, ağırlıklı battaniyeler genellikle güvenli kabul edilir.

Bazı uyuyanlar, ağırlıklı bir battaniye kullanmadan önce ekstra önlemler almalı ve doktorlarıyla konuşmalıdır. Ağırlıklı battaniye, kronik solunum veya dolaşım sorunları, astım, düşük tansiyon, tip 2 diyabet ve klostrofobi gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için uygun olmayabilir. Uzmanlar ayrıca obstrüktif uyku apnesi (OSA) olan kişilerin ağırlıklı battaniye kullanmaktan kaçınmasını tavsiye ediyor çünkü ağır bir battaniyenin ağırlığı hava akışını kısıtlayabilir.

Çocuklar için özel olarak tasarlanmış bazı ağırlıklı battaniyeler olsa da, bebekler ve küçük çocuklar, altında sıkışıp kalma riski taşıdıkları için ağırlıklı battaniyeler kullanmamalıdır.

Doğru Ağırlıklı Battaniye Nasıl Seçilir

Çoğu insan, vücut ağırlığının yaklaşık %10'una eşdeğer ağırlıklı bir battaniyeyi tercih eder, ancak ağırlıklı bir battaniye ararken kendi tercihlerinizi göz önünde bulundurmalısınız Ağırlıklı battaniyeler 7 pound ile 25 pound arasında değişen ağırlıklarda satılır ve genellikle ikiz, tam, kraliçe ve kral gibi standart yatak boyutlarında gelirler. Bazı üreticiler ayrıca çocuk veya seyahat boyutunda ağırlıklı battaniyeler de üretir.

Ağırlıklı battaniyeler, normal battaniyelerden daha pahalıdır, genellikle 100 ila 300 dolar arasındadır. Daha pahalı modeller, daha dayanıklı malzemelerden yapılma eğilimindedir ve daha iyi nefes alabilirlik veya başka özellikler sunabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum