Reklam
Reklam

FINDIK MANİFESTOSU ve CEMAL ENGİNYURT’A CEVAP

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel sosyal medya hesabından aşağıdaki paylaşımı yaptı. Aynen yayınlıyoruz :

FINDIK MANİFESTOSU ve CEMAL ENGİNYURT’A CEVAP

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel sosyal medya hesabından aşağıdaki paylaşımı yaptı. Aynen yayınlıyoruz :

FINDIK MANİFESTOSU ve CEMAL ENGİNYURT’A CEVAP
10 Mayıs 2020 - 23:23

 Öncelikle merak edenler için söyleyim. Fındık da topladık. Başak da yaptık. Derenin suyundan bakraçla, kalaylı bakır tas ile su içmişliğimiz de var. Katır da sürmüşlüğümüz var. Harman da bekledik. Çadırda da yattık...
“Ben hem milletvekilliğimde hem de milletvekilliğimin öncesinde hep fındık mücadelesinin içinde oldum. 1980’de henüz 12 yaşımdayken Gürgentepe’de 10binlerin katıldığı fındık mitinginde çocuk grubunun pankartını taşıyordum. 
O günlerden bugünlere geldik. 
2016 yılında CHP olarak Fındık Çalıştayı yaptık. 


2017’de Ordu'dan Giresun'a Fındık İçin Adalet yürüyüşü yaptık. 
2018’de tekrar milletvekili seçildiğimde 17 Ekim’de CHP Grubu adına bir Fındık Araştırma Önergesi verdim. O dönemde TMO taban fiyat vermiyordu. Fındık tamamen piyasanın insafına bırakılmış haldeydi. Önergem üzerine AKP hariç tüm partilerden destekleyici konuşmalar geldi. MHP de bizimle birlikte hareket etti. Ama önergemiz 4 siyasi partinin desteğine rağmen, AKP oylarıyla reddedildi. 
Bu önerge fındık konusunu Türkiye gündemine taşıdı. Gelişen kamuoyu baskısı ile Erdoğan Kasım 2018'de fındıkta taban fiyat açıklamak TMO eliyle fındık alımı yapmak zorunda kaldı. O süreci verdiğim ilk önerge ile biz başlattık.
Yine aynı tarihlerde Ferrero’nun Türkiye fındık piyasasında tekel oluşturan ve haksız rekabet yapan uygulamalarını Rekabet Kurumu’na bir yazı ile şikâyet ettim. Öğrendim ki aynı tarihlerde Enginyurt da bu şikâyeti yapmış. 
Fındık Borsası, fındık üzerine oyunlar oynamaya başladı. Fındık Borsası’nı mahkemeye verdim. İşlemlerinin durdurulması için önergeler verdim. 
2019 sezonunda yine her zaman olduğu gibi ilk beyanatları ben verdim. Tüm iktidar vekillerine “Hodri Meydan” dedim 2019’da. Gelin fındığı konuşalım diye… Biri bile çıkmadı. Fındık taban fiyatının en az 20 TL olması gerektiğini söyledim. Defalarca TBMM Genel Kurulu’nda konuşmalar ve basın açıklamaları yaptım. Verdiğim önergelerin sayısını unuttum.
Ben en az 20 TL olmalı derken Sn. Enginyurt 17 TL diyordu. Sonra 16,5 TL olarak açıklandığında sevindiler. Ben sevinmedim. Çünkü fındık serbest piyasada 20 TL'yi gördüğü yıl serbest piyasanın altında taban fiyat verildi. Fiskobirlik’in güçlü olduğu yıllarda fındık 5 dolardı. Çünkü Ferrero bir yıl önce kendi ülkesi İtalya’da daha kalitesiz fındığı 20 TL’ye almıştı zaten. Fındık marketlerde 70 TL'ye, yurtdışında 400 TL'ye satılırken Türk üreticisine 20 TL çok görülmüştü. Bu nedenle 16.5 TL’ye sevinmedim. Zaten borsa ve randıman oyunları ile çoğu üreticinin fındığı 15 TL'den gitti. Ne oldu şimdi. Biz haklı çıktık. Geçen yıl ucuza alındığı bugün çıkan 25 TL rakamlarından belli değil mi. Türkiye’nin ve üreticinin kiloda 10 TL kaybı oldu. Tam 8 milyar lira. Bu parayla 30 tane Ordu-Giresun havaalanı yapılıyor. Sadece geçen yılki kayıp para ile.
TMO milletten 16 TL aldığı fındığı şimdi 24 TL'ye satıyor. Fındık üzerinden bir devlet kurumu kar yapıyorsa bunu üretici ile paylaşsın dedim. Kötü mü? Bu salgın koşullarında hem üretici biraz nefes alır.  Bu anayasada yazıyor zaten. Açıp okusunlar. 45.madde.
Şimdi bu sezon en az 25 TL diyorum. Çünkü zaten fındık şu anda piyasada 25 TL. 
Şimdi ben bunları söyledikçe birileri rahatsız oluyor. Ben Ferrero’ya vuruyorum cevap halkın ve emeğin yanında olması gereken milletvekili Enginyurt’tan geliyor. 

Cemal Enginyurt TMO’nun üreticiye kar payı dağıtmasına mı karşı çıkıyor? 
Yoksa fındığın 25 TL olmasına mı? 

Biz 25 TL olmalı diyoruz kendisi 20 TL diyor. O geçen seneydi sayın Enginyurt.  hep 1 yıl geriden geliyorsun. Sen bu sene piyasa 25 TL iken 20 TL diyorsun. Kimin adına konuşuyorsun
Bak 2018 sonbaharında sen de benimle birlikte Rekabet Kurumuna Ferraro'yu şikâyet etmişsin. 14 Nisan 2020'de başvurudan 1,5 yıl sonra Ferraro'yu aklayan adeta temiz kâğıdı veren bir cevap geldi.  Bu yazı sana da geldi.  Neden susuyorsun. Ben TMO üreticiye kar payı dağıtmalı,  fındık da en az 25 TL olmalı dediğimde hemen birileri adına cevap veriyorsun. Buna neden cevap vermiyorsun. 
Ben geçen yıl TMO fındık alırken üreticiyi mağdur etmesin diye TMO fındık ihbar hattı kurdum. Yok efendim niye kurmuşum.  Millet arıyor.  TMO fındığıni almıyor,,nakliye ödedim, ortada kaldım diyor. Ortada mi kalsın istiyor. Enginyurt üretici telefon hattı kurmamıza neden karşı çıkıyor. TMO'da randıman oyunu oynayanlar, sezon sonu randımanı kırışıp milleti soyanlar var. Bunlardan mı yana olacağız , milletvekili olarak milletten yana mı? Enginyurt önce neye karşı çıktığına bir baksın..
Bugün fındık konusunda yapılması gereken 6 madde var:
1. TMO elindeki fındığı piyasa fiyatından satmalıdır ve kimlere ne kadar verdiğini açıklamalıdır. Öncelik yerli ve Ferraro bağlantısı olmayan alıcının olmalıdır 
2. TMO fındıktan yaptığı karı bir devlet kuruluşu olarak Anayasa maddeleri uyarınca üreticiye dağıtmalıdır. Bu ton başına 6000 TL’dir. Bu para sezon öncesi üreticinin elini güçlendirir. Böylece üretici borcuna harcına karşı hemen fındığı piyasaya indirmez. Fiyatın yukarda kalmasına katkısı olur. 
3. 2020 fındığı için taban fiyat sezon öncesi açıklanmalı ve bu fiyat en az 25 TL olmalıdır. Hükümet TMO ve Fiskobirlik’i fındık alımı için görevlendirmelidir
4. Ferrero gibi Türkiye’deki saz arkadaşları dediğimiz işbirlikçi yerli firmalar da sıkı takibe alınmalı sezon öncesi piyasayı bozup fındık fiyatını aşağı çekmek için yapacakları müdahaleler engellenmelidir. 
5. Rekabet Kurumu hakkında görevi kötüye kullanmaktan soruşturma başlatılmalıdır. 
6. Fındık Borsaları piyasa altından fındık fiyatı açıklayarak üretici aleyhine fiyat oluşturması engellenmeli, bunu yapan borsalar işleme kapatılmalıdır.

Bu maddeler gerçekleştirilirse üreticinin dolayısıyla ülkemizin yüzü güler. Dünya’da %70’ini ürettiğimiz fındıktan fındıkkurtları değil ülkemiz kazanmış olur.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum