Halkın mücadelesi sonuç verdi: Korgan'da HES şantiyesi yıkıldı

Ordu'nun Korgan ilçesinde yapılmak istenen HES için kurulan şantiye, yaşam alanlarını savunan halkın mücadelesi sonucu yıkıldı.

Halkın mücadelesi sonuç verdi: Korgan'da HES şantiyesi yıkıldı

Ordu'nun Korgan ilçesinde yapılmak istenen HES için kurulan şantiye, yaşam alanlarını savunan halkın mücadelesi sonucu yıkıldı.

Halkın mücadelesi sonuç verdi: Korgan'da HES şantiyesi yıkıldı
23 Ekim 2020 - 12:04

Ordu’nun Korgan ilçesinde yapılmak istenen HES için direnen halk, şirketin şantiyesinin yıkılmasını sağladı. Korgan Çiftlik Mahallesi’nde Balamir HES için şantiye kurmak isteyen şirketin çalışmasını üç kez durduran yöre sakinlerinin çabaları sonuç verdi. Böylece şirketin şantiyesi yıkıldı.

HES’e karşı mücadele verenlerden Avukat İsmail Topçuoğlu, “Halkımız fiili olarak mücadele ederken hukuksal yolları boş bırakmadık” dedi ve ekledi: “HES’le ilgi Ordu Çevre Derneği’nin katkıları büyük. Bize fiili ve hukuksal konularda neler yapacağımızı mahalleye gelerek anlattılar. Hatta deredeki çalışmayı ilk olarak dernekten gelenlerin önerileri ve desteğiyle durdurduk. Jandarmaya tutanak tutturduk. Bu tutanak, bugün şantiyenin yıkılmasıyla sonuçlandı.”

DİLEKÇE ÜSTÜNE DİLEKÇE VERDİK

Avukat Topçuoğlu, yargı süreci hakkında da bilgi verdi: “Jandarmanın tutanağı üzerine suç duyurusu yaptık. DSİ, Çevre Şehircilik, Kaymakamlık ve Korgan Belediyesi’ne dilekçeler yazdık, dava açtık. Şantiyenin ve çalışmaların yasal olmadığını kanıtladık, yıkım kararı çıktı. İki aya yakın oyaladılar. En son vali yardımcısı, jandarma komutanı mahallelilerle toplantı yaptı. Halk kararlılığını dile getirdi. Sonunda şantiye yıkıldı. Tabii ki, temkinliyiz, takip ediyoruz. Şantiye yıkıldı diye işin peşini bırakmayacağız.”

DERE BİZİM CANIMIZ

Çiftlik’ten HES’e karşı çıkanlardan Hamide Güney Salduz şunları söyledi: “Deremizde iş makinaları çalışmaya başladığında önce uyanamadık ama Ordu Çevre Derneği yönetiminden arkadaşların uyarısıyla gerçekleri gördük. Sürekli tetikteydik. Şirketin dereye yönelik her hamlesini boşa çıkardık. Kadın, genç, yaşlı Çiftlik halkı deresine sahip çıktı. Birlikteliğin sonucunu gördük. Şantiyenin yıkılması Çiftlik halkının kararlı tutumundan kaynaklandı. Avukatımızın hazırladığı dilekçelerle hukuksal hakkımızı kullandık. Biz de gerekeni yaptık.”

halkin-mucadelesi-sonuc-verdi-796254-1.

HAKKIMIZI KORUDUK

Deresine sahip çıkan Çiftlikli Gülseren Topuz ise şöyle konuştu: “Bizler hakkımızdan başkanı istemedik. Deremize sahip çıktık. Dere bizim. Deremizi almak istediler, vermedik. Biz kimsenin malını istemiyoruz. Kavgamız, mücadelemiz hakkımızı korumaya yönelik. Dere yoksa Çiftlik de yok demektir. Şantiye yıkıldı. Bu Çiftlik halkının başarıdır. Mücadelemiz bitmedi. Tehlike geçmiş değil. Uyanık olacağız. Deremize sahip çıkacağız.”

KAYNAK

YORUMLAR

  • 0 Yorum