Kaymakam "Okul Müdürü ile görüşmek istiyorum, Çatıdaki Usta "Geliyorum Efendim"

Kaymakam ”Okul Müdürü ile görüşmek istiyorum, Çatıdaki Usta ”Geliyorum Efendim”

Kaymakam "Okul Müdürü ile görüşmek istiyorum, Çatıdaki Usta "Geliyorum Efendim"

Kaymakam ”Okul Müdürü ile görüşmek istiyorum, Çatıdaki Usta ”Geliyorum Efendim”

Kaymakam
21 Mart 2022 - 23:50

Ord. Haber

 
Muğla’nın Menteşe ilçesine 45 km uzaklıkta bulunan Dokuzçam Mahallesinde,  Şenyayla Mahallesi öğrencilerinin de taşıma sistemi ile  gelerek öğrenim gördüğü biri eski diğeri yeni olmak üzere iki ayrı binadan oluşan Dokuzçam İlkokul ve Ortaokulunda  toplam 68 öğrenci, 14 öğretmen ve bir  Okul Müdürü ile eğitim öğretim için hizmet vermektedir.

Şu an Dokuzçam İlkokulu ve Ortaokulunda Okul Müdürü olarak görev yapan Reis Songur, 2012 yılında bu okula okul müdür yardımcısı olarak göreve geldiğinde, okul binalarının eğitim öğretim için fiziki şartların yeterli olmadığı tespiti yapılarak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne (şu an İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı) bildirilerek gerekli tadilatların yapılması talep etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gerekli çalışmalar başlatıldı ancak zamanın dar olması nedeniyle Okul Müdür Yardımcısı Reis Songur kolları sıvadı ve tadilata okuldaki birkaç öğretmenin desteği ile kendisi başladı.

İlk olarak okulun çatı kiremitleri baştan aşağı aktarılarak su alan yerlerini onardı, daha sonra bina duvar diplerine beton dökerek binanın nem almasını önledi. Duvarlardaki dökük sıvaları kazıyarak yeniden sıvadı, kapıdan pencereye, tabandan tavana kadar elden geçirdi,boyasını yaptı, elektrik, su tesisatlarında aksaklıkları giderdi. Okul sıralarını onardı, beton tahtaları kırarak yerine ildeki okullarda fazla olarak bulunan akıllı tahtaları getirerek kendi elleri ile sınıflara monte etti.Atıl durumda bulunan bilgisayarları tek tek onardı, çalışır hale getirerek bilişim sınıfını kullanılır hale getirdi.

Bitti mi hayır bitmedi tabiki, okul bahçesinde bulunan bir odayı, Ana Sınıfı olarak yeniden tadilatla dizayn etmiş minik çocukların nezih bir ortamda eğitim görmesi için hazırladı. Kalorifer tesisatlarını baştan aşağı yeniledi, bahçede bulunan kazan dairesini kullanılır hale getirdi. Okul bahçe ve çevre düzenlemesini yaparak öğretmenler odasını da daha kullanışlı hale getirdi.

Bu tadilat aşmasında TEOG sınavlarında Menteşe ilçesindeki okullar arasında kendi okulundan birçok öğrencisini fen liselerine göndererek iki kez ilçe birinciliği  bir kez il ikinciliğini okul olarak elde etmiş ve başarısını eğitimde de sürdürmüştür. Dokuzçam Mahellesinde yaşayan ve özel eğitim gerektiren bir öğrenci için yetkililer ile görüşerek sınıf açılmasını sağladı.
Dokuzçam Mahallesi başta olmak üzere çevre köyler tarafından da sayılan sevilen bir insan oldu. Okul içerisinde de öğrenciler ona ‘’Müdür Amca’’ diyecek kadar kendisini sevdirdi. Öğretmenlerinin de güvenini kazandı.

Evet bütün bunları yapan bir Okul Müdürü, adı Reis Songur, Niğde’li evli iki çocuk babası, 42 yaşında kadrosu merkeze yakın bir yerde iken görevlendirme ile bir çok öğretmenin görev yapmakta zorlandığı 45 km uzaklıktaki Dokuzçam İlk Okuluna kendi isteği ile geldi, adeta Okulu baştan aşağı yeniden tek başına inşa etti ve Muğla’da idealist öğretmen ve idareciler adına Rol Model oldu.

Kendisine bütün bunları neden yaptınız diye sorduğumuz da; Bir gün Okul Çatısında kiremitleri aktarırken Menteşe Kaymakamı makam otosu ile okul bahçesine geldi. Bana seslenerek, okul müdürü ile görüşmek istediğini  ve benden okul müdürünü çağırmamı istedi. Bende okulun  çatısından,  ‘’geliyorum efendim’’ deyince, ‘’Hayır sen değil okul müdürü’’ dedi. Ben tekrardan ”geliyorum” deyip yanına geldiğimde sen misin okul müdürü dedi. Evet efendim benim. Kaymakam hiçbir şey demeden biraz durdu etrafa baktı ‘’benden bir isteğin var mı ‘’diye sordu ve okuldan ayrıldı.

Muğla 2019 LGS sınavlarnda Türkiye genelinde  birinci oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum