Ordu’nun Çamaş ilçesi gizemli kanyonlarlarıyla öne çıkıyor. Bu doğa güzellikleri yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlamaya hazır. Çamaş Kanyonu Türkiye'de tek... Dünyada ise sayılı kanyonlar arasında yer alıyor. 

Ordu’nun gizemli kanyonlar diyarı Çamaş, kanyonlarını ülkemize ve dünyaya yoğun bir şekilde tanıtmak için kolları sıvadı. Kentin 10’un üzerinde kanyonu ve onlarca şelalesi bulunuyor. Tek bir kanyonun uzunluğu ve içinde 25-30 şelalenin bulunması özelliği onu ülkemizde tek, dünyada da sayılı kanyonlar arasında konumlandıyor. Ordu Çamaş’ın kanyonları, yerli misafirlerinin yanı sıra, Almanya, Fransa, Amerika, Güney Afrika, Ortadoğu ülkeleri gibi dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlamaya başladı.


Gizemli Kanyonlar Diyarı Çamaş Zirvesi, 3-5 Kasım 2023 tarihinde, Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) ve Ordu Çamaş Belediyesi iş birliği ile yapıldı. Zirveye, Ordu Valisi Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Çamaş Belediye Başkanı Mahmut Ayparçası, YAPDER Başkanı Gazeteci Celal Toprak, Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder’in yanı sıra yerel yöneticiler, iş insanları, muhtarlar ve basın mensupları katıldı.

DOĞA HARİKASI

Doğa harikaları arasında yer alan Ordu Çamaş Kanyonu’nun görülmeye değer benzersiz bir güzelliğe sahip olduğunu ifade eden Ordu Valisi Muammer Erol, doğal güzellikleri ve etkileyici manzaralarıyla ziyaretçileri büyüleyen kanyonları, ülkemize ve dünyaya tanıtmaya devam edeceklerini söyledi.

YÜKSEK KAYALIKLAR DERİN VADİLER

Çamaş Kanyonu’nun turizm cazibesini artırmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini anlatan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, şunları kaydetti: 

 

“Yüksek kayalıklar ve derin vadilerle çevrili olan Çamaş Kanyonu, muhteşem bir doğal oluşum. Küresel ısınmadan küresel kaynamaya geçtiğimiz bir dünyada, bölgemiz; suyu ile yöresel sağlıklı ürünleri ile oksijeni ile yaşanabilir değerli ve vazgeçilmez bir bölge olacaktır.” dedi.

PROJE İÇİN İKİ YIL ÇALIŞTILAR

Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışılan ve Çamaş’ın ekonomik değerini değiştirecek olan Çamaş kanyonları projesinin bittiğini kaydeden Çamaş Belediye Başkanı Mahmut Ayparçası, şunları söyledi:

“Çamaş’ı, ulusal ve uluslararası turizmde ve özellikle de sağlık turizminde cazip hale getirmeyi hedefliyoruz. Kanyonlarımız, Türkiye’nin en uzunu, dünyanın ise en uzun kanyonları arasındadır. Ayrıca, kanyonlarımızın sıra dışı özellikleri arasında, doğa içinde olması, sakin olması, su sesinin adeta bir müzik bestesi gibi ahenkli olması ve geçmiş yıllarda Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin yaptığı bir çalışma ve araştırmayla endemik bitkilerin çeşitliliğinin çok olması yer alıyor.

 

MAĞARALARDA ŞİFALI SULAR

“Kanyonlarımızın gizemi ise, kanyonlarımızın birçok noktalarında mağaralar bulunuyor. Mağaralardan sular damlamakta ve geçmişte buralar sağlık amaçlı kullanıldığı için bu su damlalarında insanların tedavi edildiği biliniyor. Gizemli kanyonlarımızın gizemi yeni değil, çok öncelere dayanıyor. Büyüklerimizden hep, sağlıkla alakalı, kanyonlara giden insanların, bu su şifasından faydalandığını, su sesini dinlediğini ve hatta üzerlerine suların damlatıldığını biliyoruz. Damlacık kanyonumuzun ismi de buradan geliyor. Başka bir gizemi ise, Çamaş isminin de anlamı olan, yırtıcı kuşların kanyonlarımızda çok yaşadığı biliniyor. Halen bölgemizde değişik türde kuşlar yaşamaktadır.

SAĞLIK ÇADIRLARI KURULACAK

“Biz kanyonumuzu Türkiye'de bir ilk olan, dünyada da çok az olan, sağlık turizmine kazandırmak için kolları sıvadık. Önümüzdeki yıllarda kanyonumuzun belli yerlerine sağlık çadırları kuracağız. Daha ileriye doğru ise, sağlık evleri yapacağız. Buralarda, su terapisi, zihin boşaltma, zihin dinlendirme, stres atma gibi imkanları sunacağız. Bunları da, uzmanlar eşliğinde sağlıkçılarımız eşliğinde yapacağız. Özetle, gizemli kanyonlar diyarı Çamaş projemizin altyapı çalışmalarını tamamladık ve hizmetlerimizi Nisan-Mayıs 2024 tarihinden itibaren misafirlerimize sunmaya başlayacağız. Hedefimiz, Çamaş’ta yüzlerce yatırımı ve yatırımcıları, yüz binlerce turisti görmektir. Kanyonları görmemek büyük bir kayıptır, ömrünüz boşa geçmiş demektir.”

HAYRAN BIRAKIYOR

Zirveye katılan basın mensupları Ordu Valisi Muammer Erol ve yerel yöneticilerle toplu fotoğraf çektirdi.

Ordu’nun Çamaş ilçesinde bulunan “Çamaş Kanyonu”, eşsiz doğal güzellikleriyle gelen yerli ve yabancı konuklarını kendine hayran bırakıyor. Doğal görünümü ve manzarası ile eşsiz bir yer olan Çamaş Kanyonu, bölgede yeni tanınmaya başlarken, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta Budak Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün gezi rehberinde yerini alan Çamaş Kanyonu, Ordu merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Kanyon, doğal yaşam içinde sessiz ve huzur dolu bir gün geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olmaya başladı. Etrafındaki doğal güzelliklerle birlikte nefes kesen manzaralara sahip olan kanyonda, büyüleyici doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Etrafında birçok yürüyüş parkuru bulunan kanyon, doğa yürüyüşü sevenler için harika bir deneyim sunuyor.

Mustafa Sezer’e ödül 

Zirvede Ordu Valiliği çalışanı olan gazeteci kökenli Mustafa Sezer’e, Ordu’ya ve gizemli kanyonlar diyarına katkıları ve destekleri nedeniyle, ödüller verildi. Sezer, ilk ödülünü Ordu Valisi Muammer Erol’dan, ikinci ödülünü Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’den ve üçüncü ödülünü YAPDER Başkanı Celal Toprak’tan aldı.

 

‘Kadının gücüne inanıyoruz’

Hayallerine ve hedeflerine her gün bir adım daha yaklaştıklarını anlatan Çamaş Hanımeli Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Sebile Gelmez de çalışmalarını anlattı: “Üretime, emeğe, alın terine ve en önemlisi kadının gücüne inanıyoruz. Yaklaşık 9 ay gibi kısa bir sürede, hedeflediğimizden daha fazlasını başardık. Artık tüm Türkiye’ye kargo gönderiyoruz ve tüm alışveriş sitelerinde ürün satışı yapıyoruz.”