Reklam
Reklam

KANAYAN YARA, KÖYLER BOŞALIYOR

Yazarımız Necdet Topçuoğlu 'ndan boşalan köylerimizde ilgili muazzam bir analiz. Ve çözüm önerilerini..

KANAYAN YARA, KÖYLER BOŞALIYOR

Yazarımız Necdet Topçuoğlu 'ndan boşalan köylerimizde ilgili muazzam bir analiz. Ve çözüm önerilerini..

KANAYAN YARA, KÖYLER BOŞALIYOR
17 Mayıs 2020 - 19:54

Doğu Karadeniz Bölgesi kırsal kesiminin en talihsiz özelliği dağınık yerleşimin hakim olmasıdır. İnsanlar genellikle toplu yaşamı arzu etmektedir. Bu bir sosyolojik davranış biçimidir. Köy sosyolojisini ve köy insanının psikolojisini bilmeden sorunun çözülmesi mümkün değildir. Köylerin boşaltılması planı daha taşımalı eğitime geçilmesi ile başlamıştır. Eskiden köyde yaşayan insanlar, yaz mevsiminde köyde çalışırlar, köy işleri tamamlandıktan sonra çocuklarının eğitimi için şehre taşınırlardı.
 
Son yıllarda özellikle gençler köyde kalmak istemiyorlar. Köylerdeki sosyal yaşamın kendilerini mutlu etmediğini düşünmektedirler. Bu durum Türkiye’nin yanlış kentleşme politikasından kaynaklanmaktadır. İnsanlar ne istiyorsa kent merkezinde toplar ve orada bir çekim merkezi oluşturursanız, onların kente göç etmesini durduramazsınız. İnsanların ne istediğine bakalım. Okul istiyor, hastane istiyor, gençlere hitap eden kafeler istiyor. Her şeyden önce para kazanacağı güvenilir bir iş istiyor.
 


Halen izlenmekte olan sosyal politikalar üretimi olumsuz yönde etkilemiştir. Türkiye genelinde yaklaşık 22 milyon insan hiç üretmeden, sosyal yardım almaktadır. Bu sebeple tarım ve hayvancılık yapılmamaktadır. Sosyal yardımların üretime verilmesi gerekir. Ayrıca, tarımsal desteklerin tapuya değil, üretime verilmesi zorunludur. Uygulanmakta olan yanlış politikalar çiftçiyi üretimden caydırmıştır. Üretim girdilerinin fiyatları dövize bağlı olarak yükselmiştir. Girdilerin çoğu ithal ürünü olduğundan, döviz fiyatlarının aşırı yükselmesi başta mazot ve gübre olmak üzere bütün girdi fiyatlarını olumsuz yönde etkilemiştir. Çiftçinin ürünü üzerinde beş kalem girdi, tek kalem de gelir bulunmaktadır. Bu gelirin de üzerinde üç çeşit vergi vardır. Bu şartlar altında vatandaş haklı olarak üretimden kaçınmaktadır.
 
Hayvancılık konusunu da aynı şekilde değerlendirmek mümkündür. Köy yaşamı sona yaklaştıkça aile hayvancılığı da azalmaktadır. Yem fiyatları oldukça yüksektir. Ot sorunu hal olmadan et sorunu halledilemez. Damızlık temini konusunda ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Öyle bir mantık var ki, olmayanı ithal edelim mantığı ülkenin tarım ve hayvancılığını bitme noktasına getirmiştir. Halbuki bu ithal politikası ile başka ülkelerin çiftçileri desteklenmektedir. Maliyetler yüksek bile olsa üretimin her çeşidi ülkemizde istihdama katkı sağlamaktadır.
yazının devamı link te...

https://www.karadenizekspres.com/yazarlar/necdet-topcuoglu/kanayan-yara-koyler-bosaliyor/2171/


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum