Meteoroloji'den İstanbul için sarı alarm: Sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden bir son dakika uyarısı geldi. İstanbul için 'sarı' kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Meteoroloji sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı. Öte yandan bugün için 42 kentte de sarı ve turuncu

Meteoroloji'den İstanbul için sarı alarm: Sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden bir son dakika uyarısı geldi. İstanbul için 'sarı' kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Meteoroloji sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı. Öte yandan bugün için 42 kentte de sarı ve turuncu

Meteoroloji'den İstanbul için sarı alarm: Sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı
07 Nisan 2022 - 13:12

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, İç ve Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.
 

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey kesimlerde 2 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güneyli, doğu kesimlerde yer yer kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın güneyi, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

İSTANBUL İÇİN SARI ALARM 

Meteoroloji İstanbul için kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulundu.

“Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün öğle saatlerinden sonra Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere İstanbul’da yerel olarak kuvvetli (15-30 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” şeklinde açıklama yapıldı.

 

BATI KARADENİZ İLE ANKARA, ESKİŞEHİR VE ÇANKIRI’DA YEREL KUVVETLİ GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENİYOR

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün akşam saatlerinden itibaren Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu) ile Eskişehir’in kuzeyi, Çankırı ve kuzey ilçeleri ağırlıklı olmak üzere Ankara’da yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

SU BASKINLARINA DİKKAT

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bu akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yağışlar yerel olarak kuvvetli olacağından su baskınlarına dikkat. Bugün yağışla birlikte Marmara’nın Güney’i, Güney Ege, İç Anadolu’nun Güney’inde Batı Akdeniz’de rüzgar lodos yönünden kuvvetli zamanla fırtına şeklinde esecek” şeklinde açıklama yaptı.

 SICAKLIKLAR ARTIYOR

Prof. Dr. Şen, “Bugün öğlenden itibaren Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Akşam ve gece İç Anadolu ve İç Ege daha sonra Doğu Karadeniz’i de etkileyecek. Yağış cuma öğleden sonra batıyı terk edip Anadolu’ya gidecek. Sıcaklılar artmaya devam edecek” dedi.

METEOROLOJİ’DEN 42 KENTE SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Isparta, İzmir, Kars, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Karaman, Batman, Şırnak, Iğdır, Yalova

İSTANBUL'DA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK BEKLENİYOR

İstanbul'da sabah saatlerinde Avrupa Yakası'nda, öğleden itibaren il genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

CUMA GÜNÜNE DİKKAT

 Bugün itibariyle başlayacak olan ve yurdu etkisi altına alacak sağanak yağışın cuma günü etkisini artıracağı öngörülüyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın güneyi, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, Soba ve baca gazı zehirlenmesi, yüksek kesimlerde hızlı kar erimesi nedeniyle meydana gelebilecek su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor 21

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Avrupa Yakasının, öğleden itibaren il genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 18

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23

Adana: Parçalı zamanla çok bulutlu 25

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24

Samsun: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 17

Trabzon: Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 14

 Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve gece saatlerinde aralıklı sağanak yağışlı 12

Diyarbakır: Parçalı zamanla çok bulutlu 24

İŞTE HAVA DURUMU RAPORU

 

Son dakika... Meteorolojiden İstanbul için sarı alarm: Sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı
 
 

 

MİLLİYET.COM.TR

YORUMLAR

  • 0 Yorum