FINDIĞIN KİLOSU 6 DOLARA İHRAÇ EDİLMİŞ

Fındık tüccarı Yılmaz Bindaş, ihracatta elde edilen 1 milyar 475 milyon dolar gelirin üreticiden alınan kabuklu fındığın iç fındığa çevrilmesinin ardından kilosunun ortalama 5,97 dolardan ihraç edildiğini söyledi.

FINDIĞIN KİLOSU 6 DOLARA İHRAÇ EDİLMİŞ

Fındık tüccarı Yılmaz Bindaş, ihracatta elde edilen 1 milyar 475 milyon dolar gelirin üreticiden alınan kabuklu fındığın iç fındığa çevrilmesinin ardından kilosunun ortalama 5,97 dolardan ihraç edildiğini söyledi.

FINDIĞIN KİLOSU 6 DOLARA İHRAÇ EDİLMİŞ
07 Nisan 2022 - 18:49

 

Ordu Altınordu’da fındık tüccarı olan Yılmaz Bindaş, 7 ayda ihraç edilen fındık ve karşılığında elde edilen ihracat geliriyle birlikte pazara inen fındık miktarlarının açıklanmasının ardından piyasayı değerlendirdi.  

 

Üreticiden döviz bazında 2,5 dolara alınan fındığın 6 dolara ihraç edildiğini söyleyen fındık tüccarı Bindaş, “31 Mart 2022 itibariyle ihracat rakamları açıklandı; 246.998 ton iç fındık ihraç edilerek 1 milyar 475 milyon dolar gelir elde edilmiş. Müstahsilden alınan kabuklu fındık iç fındığa çevrilip kg’si ortalama 5,97 dolardan ihraç edilmiş. Birde müstahsilden alınan fındık rakamları var sezon başından Şubat 2022 sonuna kadar 328 bin ton fındık üreticiden alınmış.”

 

Piyasada alınan fındığın satılan fındığı karşılamadığını söyleyen Yılmaz Bindaş, “İç piyasada tüketilen rakamlar ise yaklaşık 80 bin ton(tahmini) civarında yıl sonuna kadar 110 bin tona kadar çıkabilir. Rakamları üst üste koyarsak kabuklu fındık olarak 494 bin ton fındık ihraç edildi. 80 bin ton(tahmini) iç piyasada tüketildi. TMO stoklarında 100 bin ton fındık olduğu değerlendirilmekte ve bu rakamın borsalara tescil edilen rakamın içinde olup olmadığı bilinmiyor. Serbest piyasanın elinde ise müstahsil makbuzu kesilmemiş ne kadar fındık olduğunu kestirmek zor. Buradan anlaşıldığı üzere 574 bin ton fındık rekolteden eksilmiş. Ticaret borsalarının müstahsilden alınan fındık tescilleri düşüldüğünde demek ki kabaca geçen yıldan yaklaşık 574-328=246 bin ton fındık devretmiş. Kamuoyuna açıklanan veriler eksik. İlginç görüntü alınan miktar satılan miktarı karşılamıyor. Piyasada geçen yıl uygulanan stok affı da bu belirsizliğin nedeni olabilir.

 

“ELDEKİ FINDIK İHRACATI KARŞILAMAYABİLİR”

Türkiye’nin aylık ortalama 35 bin ton iç fındık ihraç ettiğini söyleyen Bindaş, “Yeni sezona nisan dahil 5 ay var ve talep önceki aylar gibi devam ederse ihracat için ortalama aylık 35 bin ton iç fındık lazım. Biz onu biraz ivme kaybedeceğini varsayarsak 25 bin ton diyelim ki toplamda 125 bin ton iç 250 bin ton kabuklu fındık eder. Kabaca ihracat rakamlarında böyle sudan ucuz sattığımızda iç fındık olarak 375 bin ton üzerinde bir ihracat rakamına ulaşılacak ki bu da kabuklu olarak 750 bin ton fındığa denk geliyor. Lakin bu rakam resmi kayıtlara göre mümkün değil. Eğer gerçekleşirse 2021 yılında 660 bin tonla iki kez rekolte tespiti yapan Tarım Bakanlığının itibarı zedelenecek 800 bin tonun üzerinde rekolte tahmini yapan İhracatçılar Birliği haklı çıkacak.”

 

“TÜRKİYE’DE EKMEK BİTER FINDIK BİTMEZ”

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinden başka alanlara bile taşan kontrolsüz fındık dikimi tabiî ki de bu tahminlerin isabetli yapılmasını zorlaştırıyor. Tarım Bakanlığı fındık üretim alanlarını ne kadar takip ediyor bilmiyorum ama kayıtsız fındık alanlarında ciddi miktarda üretim var gibi gözüküyor. Talep var iken sorun olmaz ama talep azaldığında sıkıntı olacak gibi. 90’lı yıllarda Türkiye’den fındık ihracatı yapan İsviçreli bir firmada yöneticilik yapan Müller’in bir tespiti vardı; Türkiye’de ekmek tükenir fındık tükenmez.”


Kaynak: (Orducu) - Orducu

YORUMLAR

  • 0 Yorum