Reklam

Şehirden kaçanlar: Köyde sıfırdan yeni bir hayat | "Bu kadar zorluğa değer"

Şehirden kaçanlar serimizde şehir hayatını 5 yıl önce geride bırakıp köye göçen Gizem ve Kaan Atakan çifti var. Çift, çocuklarıyla İzmir'in Yusuflu Köyü'nde doğayla iç içe sakin bir hayat yaşıyor. Ankara'da bir ilaç firmasında çalışırken tanışıp evlenen Gizem ve Kaan Atakan, kızları Ada doğduktan kısa bir süre sonra, Muğla'nın bir köyüne yerleşti.

Oğulları Ata köyde doğdu. Ancak köylük yerde kiracılığın zor olduğunu söyleyen çift, 5 yıl içinde beş kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Her yerleştikleri evde tekrar baştan başladılar.

Sonunda İzmir'in Bayındır ilçesine bağlı Yusuflu Köyü'nde kendi evlerine yerleştiler. Köy hayatında sadece kiracılık değil, o hayatın acemisi olmak da zor. Hele bir de maddi gücünüz çok fazla değilse. Köy hayatının acemisi olsalar da doğaya aşıklar. Bu yüzden karşılaştıkları zorluklardan yılmıyorlar, hayallerinin peşinden gidiyorlar.

Kendi sözleriyle, hatalarından ders alıp, yavaş yavaş öğreniyorlar. Kafalarında birçok proje var. Ama sonuçta hayatın onlara yeni sürprizler getirebileceğinin de farkındalar. Gizem akan dama, ısınmayan eve, kaplumbağaların yediği salatalıklara rağmen ''İyi ki gelmişim. Çocuklarım toprağı kazıp solucanla oynuyor.

Dalından meyve koparıp yiyorum'' diyor. Kaan da sabah kalktığında toplantıya değil de hayvanlara yem vermeye gitmenin yaşanan bütün zorluklara değdiğini söylüyor. +90 olarak Atakan ailesinin köydeki yaşamına konuk olduk.

#ŞehirdenKaçanlar #KöyHayatı #EgeyeGöç


Bu video 4429 defa izlenmiştir..

YORUMLAR

  • 0 Yorum