Reyonlar boşaldı, Noel yemeği tehlikeye girdi: Kıtlık uyarısı

Donmuş gıdaların en fazla tüketildiği ülkelerden biri olabilir İngiltere, özellikle taze sebze konusunda son derece az seçenek olduğundan zamanla ben de alıştım.

Reyonlar boşaldı, Noel yemeği tehlikeye girdi: Kıtlık uyarısı

Donmuş gıdaların en fazla tüketildiği ülkelerden biri olabilir İngiltere, özellikle taze sebze konusunda son derece az seçenek olduğundan zamanla ben de alıştım.

Reyonlar boşaldı, Noel yemeği tehlikeye girdi: Kıtlık uyarısı
20 Eylül 2021 - 00:34

Ama patlıcan var Allah'tan, lahana var, patates soğan var, idare ediyoruz bir şekilde, lezzet konusuna hiç girmeyeceğim, fena çünkü. Neyse anlatacağım şey benim anne mutfağına duyduğum özlem değil, eldekilerle şahane sofralar çıkartmayı bilen biriyim neticede.

NOEL YEMEĞİ İPTAL Mİ EDİLECEK

Hikaye şu, benzin fiyatının sürekli artması, üreticileri sarsmış durumda. Öyle ki, Noel'e kadar özellikle et sıkıntısı yaşanacağı ve hatta et olmayacağı için Noel yemeğinin iptal edileceğini bile söylüyorlar. Eh çünkü hindi olmayacak sofrada! Hindisiz bir Noel de olamaz diyorlar. 

Bugün nerdeyse bütün gazetelerde bu haber vardı, reyonlar bir süre sonra bomboş kalabilir!

Hem Brexit hem pandemi, tedarikçileri etkilediği için reyonlarda özellikle kümes hayvanları bulmanın bir süre sonra mümkün olamayacağını açıklamış bir tedarikçi firma. 

Eminim tıpkı tuvalet kağıdı krizinde olduğu gibi, marketlerde et savaşı çıkacak; ya evet iki yıl önce kapışıyordu İngilizler tuvalet kağıtlarını, ya sabahın köründe ya da gece yarısı gidip alıyorduk biz de. Bir de un makarna ve pirinçte durum böyleydi.

KITLIK UYARISI

Şimdi de et olmayacak deniyor. İstiflemek lazım gibi bir algı oluşuyor bu tarz haberlerden sonra.

Benzin fiyatındaki görülmemiş artış, gıda endüstrisine yan ürün olarak üretilen karbondioksit tedarik eden iki büyük gübre fabrikasının kapanmasına sebep olmuş. Okuduğumda anlamadım pek, ne alakası var diye düşündüm. 

Meğer donmuş gıdaların soğutulmasını sağlayan karbondioksit hayati bir öneme sahipmiş. Sadece donmuş gıdaların değil, süt ürünlerinin, sebzelerin de soğuk olmasını sağlayan sistemin çalışması için gerekliymiş CO2. 

Ürünlerin raf ömrünü uzatan ve canlı hayvan kesimhanelerinde falan bu sistem kullanılıyormuş. Neticede, kıtlık uyarısı yapıyorlar. Yaz başından beri uyarı yapıldığı açıklamış yetkililer.

Elbette içkiler için de aynı endişe söz konusu, personel sıkıntısı da büyük burada, sadece tedarik etme, ürünleri sağlıklı bir şekilde saklama değil de, çalışacak eleman olmaması da ciddi sorun. Belki de o yüzen Londra'da hemen her yere "Afganlı göçmenler hoş geldiniz" yazan pankartlar asıldı! Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, gönüllü kuruluşlar birlikte özelikle son bir aydır ülkeye gelen göçmenlerin barınması için büyük çaba harcıyor. 

Tedarikçilerin açıklamalarından sonra hükümet tarafından bir açıklama yapıldı ama bunu yeterli ve inandırıcı bulmuyorlar.

Hükümetin dünkü açıklamasına göre, bir dizi endüstri lideriyle toplanılmış ve Birleşik Krallık'ta benzin konusunda ve elbette bahedilen diğer konularda endişe verici bir sebep olmadığına karar vermişler. 

İş Enerji ve Ticaret Bakanı Kwasi Kwarteng tweet atmış bir de bununla ilgili, meraklanmayın diyor vatandaşa. 

Ben de pek ikna olmadım, gidip dolabı doldurmak lazım, konu açlık kıtlık olunca magazin ve eğlence dünyasıyla pek ilgilenemedim haliyle, an itibarıyla tek derdim bolca kıyma alıp köfte yapmak ve buzluğa atmak. Onlar hindisiz yapamazsa, ben de köftesiz yapamam. 

Elif Aktuğ

Odatv.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • garip halil
    7 ay önce
    noel yemeği de ne Allah aşkına..Bu haberi fransa,ingiltere için yapıyorsanız eyvallah. Ama kirli ve pis beyninizin ürettiği pislikleri Türk insanına dikte ettirmeye çalışmayın... Pisliğiniz ve algı kirliliğiniz içinde boğulun inşallah..