Reklam

57 YILLIK EVLİ ÇİFT, EL EMEĞİYLE COĞRAFİ İŞARETLİ 'SÜRMENE BIÇAĞI' ÜRETİYOR

Bıçakçı eşlerin hayat hikâyesi:

57 YILLIK EVLİ ÇİFT, EL EMEĞİYLE COĞRAFİ İŞARETLİ 'SÜRMENE BIÇAĞI' ÜRETİYOR

Bıçakçı eşlerin hayat hikâyesi:

57 YILLIK EVLİ ÇİFT, EL EMEĞİYLE COĞRAFİ İŞARETLİ 'SÜRMENE BIÇAĞI' ÜRETİYOR
15 Eylül 2023 - 21:55Cengiz Alpaslan'ın, evinin alt katındaki 20 metrekarelik atölyesinde tamamen geleneksel yöntemlerle yaptığı bıçaklar, eşinin diktiği deri kılıfların ardından satışa hazır hale geliyor.

Alpaslan çifti, ürettikleri el emeği bıçaklarını, iş yerlerinin yanı sıra özel siparişte bulunan müşterilerine ulaştırıyor.

75 yaşındaki Alpaslan, 'SÜRMENE BIÇAĞI' üretimini 7 yaşındayken öğrendiğini söyledi.

Bir dönem Of'ta iş yeri açtığını, alabalık çiftliği işlettiğini, Almanya'ya giderek çeşitli işlerde çalıştığını anlatan Alpaslan, bu süre içerisinde de dede mesleğini sürdürdüğünü belirtti.

5 çocuk babası Alpaslan, Sürmene ilçesindeki evinin alt katında kurduğu atölyede körük ocağında bıçak ürettiğini ifade ederek:
"Babam bu mesleği kayınbabasından öğrendi, ben de babamdan öğrendim. Onlar da Rum bir ustadan öğrenmiş." dedi.

Meslek hayatı boyunca 10 çırak yetiştirdiğini kaydeden Alpaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Emekli olunca kurtulacağız demiştik, ama emeklilikten sonra da bu işe devam ettik. Bir adam çalışmadıktan ve bir işe yaramadıktan sonra ha yaşamış, ha yaşamamış. Çalışmaktan mutlu oluyorum. Birilerine faydalı olmaktan daha çok mutlu oluyorum. Yeter ki biz gittikten sonra güzel anılarla anılalım."
...
Hayatı paylaştıklarını dile getiren Alpaslan:
"Bizde 'O senin, bu benim.' diye bir şey yok. 'Böyle dedim, böyle olacak.' deseydik 57 yıl böyle gitmezdi. Bıçağı atölyede yaparım, kılıfını dikmeyi evde beraber yaparız. Ben taslak olarak veririm, eşim tamamlar. Bu onun görevi olmuş. Bıçağın kılıfını beraber yaparız. Yemek yaparız, hastalandığında bulaşıkları yıkadığım da oldu." diye konuştu.

73 yaşındaki Şükriye Alpaslan ise bıçaklara kılıf dikmeyi eşinden öğrendiğini belirterek:
"Yıllardır ona yardım ediyorum. Hâlâ bıçakçılıkla uğraşıyoruz. Hem hayatı hem işi paylaştık. O hazırlıyor, ben dikiyorum. Evde de yardımcı oluyor." dedi.

Duygu Avunduk  |
14.09.2023/AA
Trabzon

Bu haber 668 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum