KARABÜK'E BAĞLI OVACIKTA HALK 'TAŞ OCAĞINA' HAYIR DİYOR

KARABÜK 'e bağlı Ovacık’ın dört köyünü kapsayan ve özellikle ekilebilir  tarım alanları bölgesine projelendirilen  taş ocağına karşı tepkiler büyüyor.

KARABÜK'E BAĞLI OVACIKTA HALK 'TAŞ OCAĞINA' HAYIR DİYOR

KARABÜK 'e bağlı Ovacık’ın dört köyünü kapsayan ve özellikle ekilebilir  tarım alanları bölgesine projelendirilen  taş ocağına karşı tepkiler büyüyor.

KARABÜK'E BAĞLI OVACIKTA HALK 'TAŞ OCAĞINA' HAYIR DİYOR
24 Mayıs 2021 - 14:36

 

Ovacık’ın Hatipoğlu, Doğanlar, Koltuk ve Kışlapazarı köylerinin tarım arazilerinin içinde bulunan bölgeye il özel idarenin taş ocağı açma girişimlerine karşı köylüler tepki göstermeye başladı.

Geçtiğimiz hafta sonu Karabük Valisi Fuat Gürel ve beraberinde il müdürleri ile birlikte Ovacık’ta köylülerinde katılım yaptığı toplantı gerçekleştirdi. 

Toplantı sonrası ise kafalar karıştı. Bölgenin ekilebilir araziye zarar vermesinden öte 2016 yılında başlanan ve 2020 yılında tamamlanan Hatipoğlu Tarımsal Sulama Barajının yapılması sayesinde 1 Milyon 200 Bin metre küp tarım arazilerine su imkanı gerçekleşmiş olup dört köyün 50 Bin dönüm tarım arazilerine 7 Bin 500 kilometre sulama boruları döşenmiş ve her tarlanın başına sayaçlı vanalar takılarak sulu tarıma geçiş sağlanmıştı.

Dönem içinde Ülkede örnek gösterilen sulama alacalarında tarım yapılmaya başlanmış olması yanı sıra Hatipoğlu barajı sulama projesi için harcanan tutarlar yapılacak taş ocağı sonrası bir işe yaramayacak görüşünü savunan Ovacık Köylüleri, taş ocağına karşı çıkıyorlar.

Dört köy halkının katıldığı toplantı yaklaşık 2 saat sürdüğüne dikkat çeken konuya yakın kaynaklar, köylülerin bu tarım arazilerinin içine taşocağı istemediklerini beyan ettiklerini belirtiyorlar.

Ovacık ilçesinin 4 köyü  taş ocağının açılması kararından dönülmezse çeşitli eylemlere de hazırlanacağı belirtiliyorlar.

Hatipoğlu Tarımsal Sulama Barajı ile birlikte sulu tarıma geçen 5 Bin hektar alanın tam ortasına açılması planlanan taşocağı ile ilgili bölge halkının düşüncelerini öğrenmek ve fikirlerini dinlemek için yapılan toplantı sonrası ise, Ovacık İl Genel Meclis Üyeleri Halil Aydın ile Ahmet Tam bir açıklama yaptı.

Yüzlerce kişinin kayıtlı olduğu Ovacıklılar WhatsApp grubunda ortak bir açıklama yapan Ovacık İl Genel Meclis Üyeleri Aydın ve Tam açıklamalarında kesin bir dille “taşocağı açılmayacak” demeseler de köylülerin istemediği hiçbir şeyi yapmayacaklarını ve başka alternatif yerlerin aranacağını dile getirdiler.

Ovacık İl Genel Meclis Üyeleri Halil Aydın ve Ahmet Tam’ın Ovacıklılar WhatsApp grubunda paylaştıkları açıklama şöyle;

“Tüm hemşerilerimize ve Sayın Karabük kamuoyuna:

Ovacık köy yollarımızın yapımında kullanılmak üzere malzeme tedariki maliyetlerini önemli ölçüde düşürmek ve talepleri hızlıca yerine getirebilmek amacıyla planlanan Taş Kırma Eleme Tesisi ile ilgili yöre halkının bazı tereddütleri olduğunu gördük. İlgili birçok kurumdan çevreye herhangi bir zarar vermeyeceği hususunda raporların mevcut olmasına rağmen halkımızın endişelerinin olduğunu gördük.

Sayın Valimiz Fuat Gürelin başkanlığında ve ilgili kurumlarımızın sayın il müdürlerinin de katılımlarıyla bu tereddütleri yerinde ve ilgililerden dinlemek üzere yaptığımız toplantıda halkımızla bir araya geldik.

Neticeten bizler için en önemli görüşün halkın görüşü olduğu bilinciyle Taş Kırma Eleme Tesisinin bu bölge haricinde farklı bir alanda olması noktasındaki görüşlerimizi kurumumuza bildirildiğinin bilinmesini isteriz.

Memleketimize hizmet noktasında yolumuz uzun, yapacak çok işimiz var.

Siyaset üretmek adına hiç bir dayanağı olmayan asılsız iddialarla kamuoyunu yanlış yönlendiren bir takım kişi ve grupların, memleketimize hizmet için kullanacağımız vakti çalmalarına müsade etmemek adına, onlara cevap verme işini bir kenara bırakıyoruz. Gündemdeki konunun Taş Ocağı olmadığı, Taş Kırma eleme tesisi olduğundan bile bihaber olduklarını üzülerek gördük. Bu konuyu siyaset malzemesi yapmalarına da müsaade etmeyiz. Onlar laf bizler iş üretmek için siyasetteyiz.

Bölgemiz sulu tarımına katkı için Hatipoğlu Barajını bölgeye kazandırdığımız gibi, köy yollarımızın yapımı ve asfaltlanması konusu bölge halkımız ve bizler için çok önemlidir.

Yolların yapımında kullanılacak malzemeyi tedarik noktasında farklı alternatifleri değerlendireceğimizi, Hemşerilerimizin düşüncelerinin en önemli kriter olduğunu,

Halkımızın istemediği bir işi hiçbir zaman yapmayacağımızı, onlara hizmet noktasında heyecan ve hevesle çalıştığımızı bu vesileyle tekrar ifade etmek isteriz.

Tüm hemşerilerimize ve kamuoyuna saygı ve selamlarımızla.”

İl Genel Meclisinden alınan karar sonrası yine İl Genel Meclis üyelerinin açıklaması dikkatle takip edilirken konu hakkında Karabük AK parti Milletvekillerinin de bir açıklama yapması bekleniyor

CHP İL BAŞKANI ABDULLAH ÇAKIR “ 5o MİLLETVEKİLİNİ ORAYA YIĞARIZ”

Öte yandan Karabük’ün Ovacık İlçesine yapılması planlanan taş ocağı için Karabük CHP İl Başkanı Abdullah Çakır, “ Ekilebilir araziye yapmak ne demek, oraya sulama tesisleri yapılmış dünya para gömülmüş şimdi o tesislere inat taş ocağı yapacağız demek inanın hainliktir, bize göre hainliktir, yazıktır, Köylülerin istemediği hiçbir oluşuma biz müsaade etmeyiz inanının 50 Milletvekilini oraya getirir, Dünya çevre örgütlerini harekete geçiririz,” dedi

Ekilebilir araziye, o güzelim yeşilliği yok etmelerine müsaade etmeyiz diyen CHP İl Başkanı Abdullah çakır, “ Gerekirse Nöbet tutar, TBMM toplantımızı orada yaparız biz Ovacık halkı ile beraber hareket edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

KAYNAK: karabukgundem.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum