Mikro İşletmeler Destek Paketi Nedir? Başvuru Şartları Neler?

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yayınladıkları ortak açıklamayla Mikro İşletmeler Destek Paketi'ni duyurdu. Peki, Mikro İşletmeler Destek Paketi nedir? Paket neleri kapsıyor ve başvuru şartları neler?

Mikro İşletmeler Destek Paketi Nedir? Başvuru Şartları Neler?

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yayınladıkları ortak açıklamayla Mikro İşletmeler Destek Paketi'ni duyurdu. Peki, Mikro İşletmeler Destek Paketi nedir? Paket neleri kapsıyor ve başvuru şartları neler?

Mikro İşletmeler Destek Paketi Nedir? Başvuru Şartları Neler?
12 Şubat 2021 - 14:25

Kamu bankaları, KOBİ'lerin maaş ve kira ödemelerine destek olmak ve finansman ihtiyaçlarını giderilmesini kolaylaştırmak için Mikro İşletmeler Destek Paketi'ni hayata geçirdiklerini duyurdu. Peki, Mikro İşletmeler Destek Paketi nedir? Mikro İşletmeler Destek Paketi ne kadar ve başvuru şartları neler? Mikro İşletmeler Destek Paketi neleri kapsıyor?

Mikro İşletmeler Destek Paketi Nedir? Kimler Başvurabilir?

Ziraat BankasıHalkbank ve VakıfBank tarafından yapılan ortak açıklama ile Mikro İşletmeler Destek Paketinin detayları paylaşıldı. Reel sektöre sağladıkları desteği pandemi döneminde de kesintisiz olarak sürdüren kamu bankalarınca, Mikro İşletmeler Destek Paketi uygulamaya alınıyor.

Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ'lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere; temel maliyetlerinin karşılaması böylelikle KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını giderilmesiyle beraber nakit desteği sağlanarak tedarikçileri ile aralarındaki nakit akışının korunması hedefleniyor.

Mikro İşletmeler Destek Paketi Ne Kadar Kredi Veriyor?

Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon TL'ye kadar olan firmalar yararlanabilecek.

1 milyon TL'nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL'ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacak.

Bu amaçla firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10'u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90'lik kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödenecek. Bu sayede yeni destek paketi ile işletmelerin maaş ve kira gibi temel giderleri karşılanmış olacak.

Mikro İşletmeler Destek Paketi Neleri Kapsıyor?

Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi'nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS),tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF),güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabilecek.

Mikro İşletmeler Destek Paketinin Başvuru Şartları Neler?

  • Cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan işletmeler faydalanabilecek
  • Kredinin faiz oranı yıllık %11,5 olarak belirlenmiş.
  • Kredi, Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle kullanılabilecek
  • 1 milyon TL'nin altında ciroya sahip işletmelere 50 bin TL'ye kadar limit açılabilecek
  • 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya sahip olan işletmelerin azami kredi limiti 100 bin TL

Sizler için derlediğimiz bilgi haberimizi girişimciler ve yöneticiler başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.
 
Kategori: Finans / FinTechKAMUKobiler İçin

YORUMLAR

  • 0 Yorum